wersja polskawersja rosyjskasłuchawkainfolinia 602 668 245facebook linkedin

FAKTURY DO PARAGONU ZNIKNĄ!!

Kupiłeś przedmiot w sklepie, użyłeś go na potrzeby firmy, ale zamiast faktury wziąłeś paragon? Do tej pory nie było problemu. Do trzech miesięcy (w praktyce często do czterech) mogłeś wrócić do sklepu i okazując paragon otrzymać fakturę na zakupione rzeczy. Dzięki temu mogłeś zaliczyć ją w koszty firmy i odliczyć VAT. Od 1 stycznia to się zmieni!!

Przedsiębiorca, który w momencie zakupu nie poinformuje sprzedawcy, że dokonuje zakupu jako podatnik, nie będzie miał prawa żądać faktury.

PAMIĘTAJ!!

Od 1 stycznia 2020r. dokonując zakupu masz dwie  możliwości:

– poproś o dopisanie twojego numeru NIP na paragonie; dzięki temu będziesz mógł poprosić sprzedawcę o wystawienie faktury na te zakupy na twoją firmę

– od razu poproś o wystawienie faktury, a nie rejestrowanie jej na kasie fiskalnej. Ta opcja będzie szczególnie ważna wówczas, gdy sprzedawca nie będzie zaopatrzony w kasę fiskalną z możliwością dopisania numeru NIP do paragonu.

OBOWIĄZKI!!

– W sytuacji gdy wystawisz fakturę do paragonu nadal niezbędne będzie dołączenie tego paragonu do niej.

– Jeżeli nie posiadasz kasy fiskalnej z możliwością dopisania numeru NIP do paragonu poinformuj o tym swojego klienta

UWAGA!!

Sam paragon z numerem NIP nie będzie dowodem księgowym, nie odliczymy na jego podstawie podatku VAT ani nie będzie stanowił kosztu w naszej firmie.

Przepisów nie stosuje się do podatników świadczących usługi taksówek osobowych, z wyłączeniem wynajmu samochodów osobowych z kierowcą.

Do paragonów wystawionych do 31 grudnia 2019 roku będzie można wziąć fakturę na starych zasadach, czyli do trzech miesięcy później. Na przykład do paragonu wystawionego 31.12.2019 roku możesz poprosić o fakturę do 31 marca 2020roku. Wtedy to zakończy się okres przejściowy dla tej zmiany.

 

Co grozi za wystawienie faktury do paragonu bez nr NIP?

Kara w wysokości dodatkowego zobowiązania podatkowego w wysokości kwoty podatku wystawionego na tej fakturze nałożona na sprzedawcę i na nabywcę, jeśli ten ujmie tą fakturę w ewidencji VAT. Za ten sam czyn osoby fizyczne poniosą odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe lub za przestępstwo skarbowe.

Co z fakturami dla osób prywatnych?

Te przepisy nie ulegają zmianie. Dla nich nadal będzie można wystawić fakturę do paragonu. Taka faktura nie będzie zawierała numeru NIP i nadal będzie konieczne dołączenie do niej paragonu.

 

 

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw